Słownik żeglarski

Żeglarstwo jak wiele innych branż posiada swoją własną terminologię. Warto zapoznać się ze słownikiem podstawowych terminów żeglarskich, zwłaszcza jeżeli zamierzamy spędzić tegoroczny urlop na jachcie.

Człowiek za burtą – jest to hasło alarmowe wykrzykiwane zawsze, kiedy ktoś z załogi wypadnie za burtę, lub jakaś osoba zostanie dostrzeżona w wodzie przez załogę statku. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji ustalona jest cała procedura postępowania.

Zwrot przez rufę lub inaczej zwrot z wiatrem – jest to nazwa manewru, który opiera się na przejściu rufy jachtu przez linię wiatru.

Zwrot przez sztag – to rodzaj manewru, który opiera się na przejściu dziobu statku przez linię wiatru.

Cumowanie – jest to pojęcie opisujące przytwierdzanie statku do brzegu, pomostu, pławy, innego statku, czy beczki cumowniczej. Kotwiczenie jest możliwe za pomocą lin, które nazywamy cumami.

Choroba morska – jest to dolegliwość wywołana kołysaniem statku. Towarzyszą jej zazwyczaj zaburzenia równowagi i mdłości.

Stawianie w dryf – jest to typ manewru pozwalający na zatrzymanie statku na otwartej wodzie, kiedy nie ma możliwości użycia kotwicy. Jest on możliwy poprzez odpowiednie ustawienie żagla i steru.

Forsowanie żaglami – jest to stan, kiedy statek żaglowy niesie używa większej ilości żagli, niż pozwalają na to warunki pogodowe. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Może grozić złamaniem masztu, czy też uszkodzeniem statku.

Sztormowanie – jest to zestaw czynności, które wykonywane są podczas sztormu. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa całej załodze, jednostce i ewentualnemu ładunkowi.