Parkiet z drewna naturalnego to lwia część kosztów związanych z wykończeniem wnętrza
Autor zdjęcia: midascode from Pixabay

Parkiet ze strony chapelparket.pl z drewna naturalnego to lwia część kosztów związanych z wykończeniem wnętrza. Jego wybór nie powinien być zatem przypadkowy. Uwagi wymagają nie tylko takie kwestie jako kolor czy wielkość desek. Istotne jest dopasowanie gatunku drewna oraz materiału o określonych właściwościach. Przykładowo w pomieszczeniach o znacznej wilgotności parkiet także się sprawdza. Trzeba jednak zadbać o wykorzystanie surowca odpornego na zmieniający się poziom wilgoci w powietrzu.

Twarde drewno to znaczna wytrzymałość

Licząc na lata spokoju, którego nie będą psuły rysy na podłodze, warto zainwestować w gatunki drewna o możliwie wysokiej klasie twardości. Jak przykłady, można podać:

  • dąb, buk, jesion (gatunki krajowe),
  • teak (drewno egzotyczne).

Wymienione gatunki drzew są bardzo popularne w produkcji parkietów. Ich zastosowanie jest wskazane szczególnie w przypadku miejsc często użytkowanych, jak domowe korytarze, pokój dzienny czy miejsce zabaw dziecka. Jeżeli inwestor ma w domu psa czy kota, także powinien się zastanowić nad wykonaniem parkietu z solidniejszego, bardziej odpornego na zarysowania drewna.

Parkiet naturalny, malowany, a może postarzany?

Wybór pomiędzy tymi opcjami przekłada się przede wszystkim na estetykę. Nie powinien być jednak kwestią przypadku, ponieważ będzie rzutował na odbiór danego pomieszczenia. Lite deski są piękne w naturalnym wydaniu, więc można je pokryć bezbarwnym lakierem, który nie zmieni ich wyglądu, ale zabezpieczy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Postarzanie to proces, wykonywany najczęściej w klimatycznych wnętrzach, wzorowanych na minionych epokach i stylach. Jednocześnie posiadacze naturalnego parkietu mogą dosyć dowolnie modyfikować jego wygląd poprzez wybór lakieru lub oleju o określonej barwie. W ten sposób stosunkowo niewielkim wysiłkiem znacząco zmienia się charakter pomieszczenia.