Policyjne statystyki odnośnie utonięć w wakacje 2016 są przygnębiające. Szacuje się, że od początku czerwca utonęło w Polsce już 182 osoby. Najczęstszą przyczyną tragedii jest brak odpowiedzialności. Kwestia ta dotyczy nie tylko dzieci i młodzieży, ale niestety również dorosłych.

Często przeceniamy swoje umiejętności i nie stosujemy odpowiednich zabezpieczeń. Kąpiemy się w miejscach niedozwolonych, wchodzimy do wody w czasie, kiedy wieje porywisty wiatr, ignorujemy ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Bardzo częstą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Wielu rodziców nie dba także o bezpieczeństwo swoich dzieci, nie zapewniając im odpowiedniego nadzoru podczas kąpieli.

Tragiczne w skutkach może się okazać również nieodpowiedzialne żeglowanie. Często wypadnięcie z jachtu grozi w najlepszym wypadku podtopieniem. Podczas rejsu unikajmy kąpieli na otwartym akwenie, nawet podczas słonecznej pogody. Pamiętajmy o noszeniu kapoków w czasie przebywania na jachcie i w żadnym wypadku nie żeglujmy pod wpływem alkoholu.