Badacze z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu pracują nad stworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne, której celem jest wspomaganie treningu żeglarskiego. Naukowcy twierdzą, że tego typu program mógłby bardzo ułatwić naukę żeglowania.

Urządzenia mobilne cieszą się coraz większą popularnością. W większości wypadków są z nami również na jachcie. Dlaczego więc nie wykorzystać ich możliwości w celu usprawnienia żeglowania? Sekretem innowacyjnej aplikacji ma być wykorzystanie informacji dźwiękowej, która nie będzie wymagała angażowania wzroku, co jest szczególnie ważne podczas żeglowania, które wymaga od nas pełnej uwagi.

Podczas wykonywania rozmaitych czynności na jachcie trenujący będą otrzymywali od urządzenia informację zwrotną, która pozwoli im w szybkim tempie skorygować działania. Aplikacja sprawdzi się na różnych poziomach zaawansowania – pomoże zarówno początkującym, jak i zaawansowanym. Pomysł sprawił, że poznańskie AWF otrzymało już nominację do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2016.

Zdjęcie: Intel Free Press (Flickr, lic. CC)