Pamiętajmy o obowiązku rejestracji statków przeznaczonych do uprawiania sportu lub czynności rekreacyjnych. Obowiązkowej rejestracji podlegają modele o długości kadłuba powyżej 12 metrów, posiadające napęd mechaniczny. Rejestr prowadzi Polski Związek Żeglarski.

Obowiązkiem każdego żeglarza jest zarejestrowanie swojego statku. W celu uniknięcia kłopotów warto jest się zapoznać ze szczegółowymi przepisami w tej kwestii. Nie mamy obowiązku rejestracji, jeżeli kadłub naszej maszyny posiada poniżej 12 metrów długości. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku śródlądowych jachtów motorowych o mocy silnika do 15 kW. Nie musimy rejestrować także jednostek napędzanych jedynie siłą mięśni.

W celu zarejestrowania statku konieczne jest złożenie kompletu dokumentów. Musimy liczyć się również z koniecznością wykonania przeglądów technicznych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Formalności mogą zostać załatwione przez właściciela jachtu, armatora lub pełnomocnika.

Zdjęcie: Michael Spiller (Flickr, lic. CC)