Znajomość węzłów żeglarskich jest obowiązkowa w przypadku każdego, kto wybiera się w rejs. Szybko i sprawne wiązanie węzłów może okazać się dla nas wybawieniem w wielu sytuacjach.

Węzeł ratowniczy – to jeden z najbardziej przydatnych węzłów, które wykorzystujemy w żeglarstwie. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że ten typ węzła się nie zaciska. Wiążemy go na sobie, w celu zabezpieczenia w pracy w trudnych warunkach. Węzeł jest przydatny podczas pracy na wysokości, czy też za burtą. Ten typ węzła wykonujemy bardzo często.

Węzeł kotwiczny – jak sama nazwa wskazuje jest to węzeł służący do wiązania takich przedmiotów jak kotwice, czy wiadra. Węzeł po dłuższym czasie ma tendencje do zaciskania się.

Węzeł płaski – to często używany typ węzła, który posłuży nam do łączenia ze sobą lin, które charakteryzują się podobną średnicą.

Węzeł cumowy żeglarski – ja sugeruje nam jego nazwa, jest przeznaczony do cumowania. Ten typ węzła się nie zaciska, jednak koniecznie powinniśmy pamiętać, żeby lina była dobrze zaciśnięta na polerze. W przeciwnym wypadku może dojść do jej przetarcia.

Supeł – jest to zdecydowanie najprostszy z węzłów. Węzeł mocno się zaciska, co sprawia, że możemy mieć problemy z jego rozwiązaniem.

Węzeł flagowy – jest to typ węzła, który posłuży nam do wiązania flag, a także bander. Jego charakterystyczną cechą jest prostota w wiązaniu i rozwiązywaniu.

Węzeł typu wyblinka – jest to rodzaj węzła, którego podstawową funkcją jest wiązanie liny na linie. Możemy go również wiązać na przedmiocie o dużym obwodzie.

Zdjęcie: Oliwa (Flickr, lic. CC)